2012 Olympics Beach Volleyball

Complete Coverage of beach volleyball, men and women, at the 2012 London Olympics with latest results, LIVE LINKS, pictures, video, news and many more.

Men’s Semifinal & Final Round

Gold Medal Match:
Emanuel-Alison BRA 1-2 Brink-Reckermann GER (21-23, 21-16, 14-16)

Bronze Medal Match:
Plavins-Smedins, J. LAT 2-1 Nummerdor-Schuil NED (19-21, 21-19, 15-11)

Julius Brink and Jonas Reckermann Olympic Gold 2012 Olympics Beach Volleyball

Semis:
Brink-Reckermann GER 2-0 Nummerdor-Schuil NED (21-14, 21-16)
Emanuel-Alison BRA 2-0 Plavins-Smedins, J. LAT (21-15, 22-20)

Women’s Semifinal & Final Round

Gold Medal Match:
Kessy-Ross USA 0-2 May-Treanor-Walsh USA (16-21, 16-21)

Bronze Medal Match:
Larissa-Juliana BRA 2-1 Zhang Xi-Xue CHN (11-21, 21-19, 15-12)

11111 2012 Olympics Beach Volleyball

Semis:
May-Treanor-Walsh USA 2-0 Zhang Xi-Xue CHN (22-20, 22-20)
Larissa-Juliana BRA 1-2 Kessy-Ross USA (21-15, 19-21, 12-15)

Women’s Quarterfinal Round

Zhang Xi-Xue CHN 2-0 Schwaiger D.-Schwaiger S. AUT (21-18, 21-11)
May-Treanor-Walsh USA 2-0 Cicolari-Menegatti ITA (21-13, 21-13)
Slukova-Kolocova CZE 0-2 Kessy-Ross USA (23-25, 18-21)
Larissa-Juliana BRA 2-0 Goller-Ludwig GER (21-10, 21-19)

Men’s Quarterfinal Round

Nummerdor-Schuil NED 2-0 Nicolai-Lupo ITA (21-16, 21-18)
Brink-Reckermann GER 2-0 Cunha-Ricardo BRA (21-15, 21-19)
Plavins-Smedins, J. LAT 2-1 Gibb-Rosenthal USA (19-21, 21-18, 15-11)
Emanuel-Alison BRA 2-0 Fijalek-Prudel POL (21-17, 16-21, 17-15)

Round of 16

Women
Schwaiger D.-Schwaiger S. AUT 2-1 Vasina-Vozakova RUS (21-17, 16-21, 15-9)
Ukolova-Khomyakova RUS 0-2 Zhang Xi-Xue CHN (12-21, 11-21)
Liliana-Baquerizo ESP 0-2 Cicolari-Menegatti ITA (15-21, 15-21)
May-Treanor-Walsh USA 2-0 Van Iersel-Keizer NED (21-13, 21-12)
Kuhn-Zumkehr SUI 2-0 Kessy-Ross USA (15-21, 19-21)
Talita-Antonelli BRA 1-2 Slukova-Kolocova CZE (16-21, 22-20, 9-15)
Goller-Ludwig GER 2-0 Holtwick-Semmler GER (21-16, 21-15)
Larissa-Juliana BRA 2-0 Meppelink-van Gestel NED (21-10, 21-17)

Men
Nicolai-Lupo ITA 2-0 Rogers-Dalhausser USA (21-17, 21-19)
Nummerdor-Schuil NED 2-0 Heuscher-Bellaguarda SUI (22-20, 21-15)
Herrera-Gavira ESP 0-2 Cunha-Ricardo BRA (18-21, 19-21)
Brink-Reckermann GER 2-0 Samoilovs-Sorokins LAT (21-12, 21-17)
Semenov-Prokopiev RUS vs Gibb-Rosenthal USA (14-21, 20-22)
Plavins-Smedins, J. LAT 2-0 Skarlund-Spinnangr NOR (21-18, 21-16)
Fijalek-Prudel POL 2-0 Heyer-Chevallier SUI (21-18, 21-17)
Emanuel-Alison BRA 2-0 Erdmann-Matysik GER (21-16, 21-14)

July 28th Results

Women:
Zhang Xi-Xue CHN 1-2 Vasina-Vozakova RUS (21-18, 14-21, 14-16)
Holtwick-Semmler GER 2-0 Klapalova-Hajeckova CZE (21-16, 21-18)
Larissa-Juliana BRA 2-0 Li Yuk Lo-Rigobert MRI (21-5, 21-10)
Kuhn-Zumkehr SUI 2-0 Arvaniti-Tsiartsiani GRE (21-13, 21-19)
May-Treanor-Walsh USA 2-0 Cook-Hinchley (21-18, 21-19)
Slukova-Kolocova CZE 2-1 Schwaiger D.-Schwaiger S. (10-21, 21-13, 15-13)

Men:
Fijalek-Prudel POL 1-2 Samoilovs-Sorokins LAT (21-12, 15-21, 12-15)
Brink-Reckermann GER 2-0 Semenov-Prokopiev RUS (21-19, 21-17)
Xu-Wu CHN 1-2 Heyer-Chevallier SUI (21-18, 16-21, 12-15)
Gibb-Rosenthal USA 2-0 Goldschmidt-Chiya RSA (21-10, 21-11)
Cunha-Ricardo BRA 2-0 Skarlund-Spinnangr NOR (21-14, 21-18)
Grotowski-Garcia-Thompson GBR 0-2 Reader-Binstock CAN (19-21, 13-21)

July 29th Results

Women:
Mullin-Dampney GBR 2-1 Lessard-Martin CAN (17-21, 21-14, 15-13)
Cicolari-Menegatti ITA 2-1 Ukolova-Khomyakova RUS (17-21, 21-18, 15-8)
Goller-Ludwig GER 2-1 Palmer-Bawden AUS (21-18, 19-21, 15-8)
Van Iersel-Keizer NED 1-2 Liliana-Baquerizo ESP (21-14, 16-21, 11-15)
Talita-Antonelli BRA vs Meppelink-van Gestel NED (21-10, 21-19)
Kessy-Ross USA 2-0 Gallay-Zonta ARG (21-11, 21-18)

Men:
Erdmann-Matysik GER 1-2 Plavins-Smedins, J. LAT (21-19, 21-23, 9-15)
Nummerdor-Schuil NED 2-1 Fañe-Hernandez VEN (21-18, 17-21, 15-10)
Herrera-Gavira ESP 2-0 Benes P.-Kubala CZE (25-23, 21-16)
Emanuel-Alison BRA 2-1 Doppler-Horst AUT (19-21, 21-17, 16-14)
Rogers-Dalhausser USA 2-0 Asahi-Shiratori JPN (21-15, 21-16)
Heuscher-Bellaguarda SUI 0-2 Nicolai-Lupo ITA (19-21, 18-21)

July 30th Results

Women:
Larissa-Juliana BRA 2-0 Holtwick-Semmler GER (21-18, 21-13)
Klapalova-Hajeckova CZE 2-0 Li Yuk Lo-Rigobert MRI (21-10, 21-11)
Zhang Xi-Xue CHN 2-1 Kuhn-Zumkehr SUI (21-18, 16-21, 15-8)
Arvaniti-Tsiartsiani GRE 2-1 Vasina-Vozakova RUS (18-21, 21-13, 15-12)
May-Treanor-Walsh USA 2-0 Slukova-Kolocova CZE (21-14, 21-19)
Schwaiger D.-Schwaiger S. AUT 2-1 Cook-Hinchley AUS (18-21, 22-20, 15-10)

Men:
Heyer-Chevallier SUI 2-1 Semenov-Prokopiev RUS (28-26, 18-21, 15-13)
Brink-Reckermann GER 2-1 Xu-Wu CHN (13-21, 21-19, 15-8)
Gibb-Rosenthal USA 0-2 Fijalek-Prudel POL (17-21, 18-21)
Samoilovs-Sorokins LAT 2-0 Goldschmidt-Chiya RSA (21-13, 21-10)
Grotowski-Garcia-Thompson GBR 0-2 Cunha-Ricardo BRA (17-21, 12-21)
Skarlund-Spinnangr NOR 2-0 Reader-Binstock CAN (21-14, 21-18)

July 31st Results

Women:
Ukolova-Khomyakova RUS 2-1 Lessard-Martin CAN (21-18, 28-30, 15-13)
Mullin-Dampney GBR 0-2 Cicolari-Menegatti ITA
Palmer-Bawden AUS 0-2 Meppelink-van Gestel NED (19-21, 15-21)
Talita-Antonelli BRA 2-1 Goller-Ludwig GER (21-19, 29-31, 15-13)
Kessy-Ross USA vs Van Iersel-Keizer NED
Liliana-Baquerizo ESP 2-0 Gallay-Zonta ARG (22-20, 21-16)

Men:
Nummerdor-Schuil NED 2-0 Erdmann-Matysik GER (21-9, 21-16)
Plavins-Smedins, J. LAT 2-0 Fañe-Hernandez VEN (21-14, 21-16)
Rogers-Dalhausser USA 2-1 Herrera-Gavira ESP (19-21, 21-16, 15-13)
Benes P.-Kubala CZE 2-1 Asahi-Shiratori JPN (17-21, 21-12, 15-7)
Nicolai-Lupo ITA 0-2 Doppler-Horst AUT (18-21, 17-21)
Emanuel-Alison BRA 2-0 Heuscher-Bellaguarda SUI (21-17, 21-12)

August 1st Results

Women:
May-Treanor-Walsh USA 2-1 Schwaiger D.-Schwaiger S. AUT (17-21, 21-8, 15-10)
Slukova-Kolocova CZE 2-1 Cook-Hinchley AUS (21-16, 18-21, 15-11)
Kuhn-Zumkehr SUI 1-2 Vasina-Vozakova RUS (17-21, 21-19, 9-15
Zhang Xi-Xue CHN 2-0 Arvaniti-Tsiartsiani GRE (21-17, 21-16)
Larissa-Juliana BRA 2-0 Klapalova-Hajeckova CZE (21-12, 21-18)
Holtwick-Semmler GER 2-0 Li Yuk Lo-Rigobert MRI (21-11, 21-10)

Men:
Cunha-Ricardo BRA 2-0 Reader-Binstock CAN (21-18, 24-22)
Grotowski-Garcia-Thompson GBR -02 Skarlund-Spinnangr NOR (20-22, 13-21)
Gibb-Rosenthal USA 2-0 Samoilovs-Sorokins LAT (21-10, 21-16)
Fijalek-Prudel POL 2-0 Goldschmidt-Chiya RSA (21-19, 21-13)
Brink-Reckermann GER 2-0 Heyer-Chevallier SUI (21-14, 21-16)
Xu-Wu CHN 1-2 Semenov-Prokopiev RUS (27-29, 21-17, 12-15)

August 2nd Results

Women:

Lucky Losers
Klapalova-Hajeckova CZE 0-2 Meppelink-van Gestel NED (17-21, 17-21)
Schwaiger D.-Schwaiger S. AUT 2-0 Mullin-Dampney GBR (21-15, 21-12)

Mullin-Dampney GBR 0-2 Ukolova-Khomyakova RUS (23-25, 13-21)
Cicolari-Menegatti ITA 2-1 Lessard-Martin CAN (21-12, 23-25, 15-10)
Talita-Antonelli BRA 2-1 Palmer-Bawden AUS (18-21, 21-16, 15-9)
Goller-Ludwig GER 2-0 Meppelink-van Gestel NED (21-18, 21-14)
Kessy-Ross USA 2-1 Liliana-Baquerizo ESP (21-19, 19-21, 19-17)
Van Iersel-Keizer NED 2-0 Gallay-Zonta ARG (21-12, 21-16)

Men:

Lucky Losers
Reader-Binstock CAN 0-2 Nicolai-Lupo ITA (16-21, 20-22)
Erdmann-Matysik GER 2-1 Benes P.-Kubala CZE (15-21, 21-19, 15-13)

Erdmann-Matysik GER 2-1 Fañe-Hernandez VEN (20-22, 21-16, 15-11)
Nummerdor-Schuil NED 0-2 Plavins-Smedins, J. LAT (14-21, 18-21)
Rogers-Dalhausser USA 2-0 Benes P.-Kubala CZE (21-13, 21-15)
Herrera-Gavira ESP 2-0 Asahi-Shiratori JPN (21-19, 22-20)
Heuscher-Bellaguarda SUI 2-0 Doppler-Horst AUT (24-22, 21-12)
Emanuel-Alison BRA 2-0 Nicolai-Lupo ITA (26-24, 21-18)

To determine the teams playing, please see full match schedule below.

Per FIVB: Following are the pool assignments for this year’s beach volleyball competition at the Olympic Games:

MEN’s Pool Assignments

POOL A
Alison Cerutti/Emanuel Rego, Brazil
Jefferson Bellaguarda/Patrick Heuscher, Switzerland
Daniele Lupo/Paolo Nicolai, Italy
Clemens Doppler/Alexander Horst, Austria

POOL B
Phil Dalhausser/Todd Rogers, United States
Adrian Gavira Collado/Pablo Herrera, Spain
Petr Benes/Presysl Kubala, Czech Republic
Kentaro Asahi/Katsuhiro Shiratori, Japan

POOL C
Julius Brink/Jonas Reckermann, Germany
Penggen Wu/Linyin Xu, China
Sebastian Chevallier/Sascha Heyer, Switzerland
Serguei Prokopiev/Konstantin Semonov, Russia

POOL D
Jake Gibb/Sean Rosenthal, United States
Grzegorz Fijalek/Mariusz Prudel, Poland
Aleksandrs Samoilovs/Ruslans Sorokins, Latvia
Freedom Chiya/Grant Goldschmit, South Africa

POOL E
Reinder Nummerdor/Richard Schuil, Netherlands
Jonathan Erdmann/Kay Matysik, Germany
Martins Plavins/Janis Smedins, Latvia
Igor Hernandez/Jesus Villafane, Venezuela

POOL F
John Garcia-Thompson/Steven Grotowski, Great Britain
Pedro Cunha/Ricardo Santos, Brazil
Tarjei Skarlund/Martin Spinnangr, Norway
Josh Binstock/Martin Reader, Canada

Fullscreen capture 7242012 123527 AM 2012 Olympics Beach Volleyball

Schedule:

Beach Volleyball – Competition Schedule Event Details

July 28th:

Session BV01 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
11:00 – 11:50 Men’s Preliminaries – Fijalek – Prudel (POL) vs Samoilovs – Sorokins (LAT)
12:00 – 12:50 Men’s Preliminaries – Brink – Reckermann (GER) vs Semenov – Prokopiev (RUS)

Session BV02 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
14:30 – 15:20 Men’s Preliminaries – Xu – Wu (CHN) vs Heyer – Chevallier (SUI)
16:30 – 17:20 Men’s Preliminaries – Grotowski – Garcia-Thompson (GBR) vs Binstock – Reader (CAN)

Session BV03 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
20:00 – 20:50 Men’s Preliminaries – Cunha – Ricardo (BRA) vs Skarlund – Spinnangr (NOR)
22:00 – 22:50 Men’s Preliminaries – Gibb – Rosenthal (USA) vs Chiya – Goldschmit (RSA)

July 29th:

Session BV04 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
10:00 – 10:50 Men’s Preliminaries – Herrera – Gavira (ESP) vs Benes – Kubala (CZE)
11:00 – 11:50 Men’s Preliminaries – Emanuel – Alison (BRA) vs Doppler – Horst (AUT)

Session BV05 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
14:30 – 15:20 Men’s Preliminaries – Nummerdor – Schuil (NED) vs Hernandez – Fañe (VEN)
15:30 – 16:20 Men’s Preliminaries – Erdmann – Matysik (GER) vs Plavins – Smedins (LAT)

Session BV06 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
22:00 – 22:50 Men’s Preliminaries – Rogers – Dalhausser (USA) vs Asahi – Shiratori (JPN)
23:00 – 23:50 Men’s Preliminaries – Heuscher – Bellaguarda (SUI) vs Nicolai – Lupo (ITA)

July 30th:

Session BV07 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
11:00 – 11:50 Men’s Preliminaries – Skarlund – Spinnangr (NOR) vs Binstock – Reader (CAN)
12:00 – 12:50 Men’s Preliminaries – Samoilovs – Sorokins (LAT) vs Chiya – Goldschmit (RSA)

Session BV08 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
14:30 – 15:20 Men’s Preliminaries – Brink – Reckermann (GER) vs Xu – Wu (CHN)
17:30 – 18:20 Men’s Preliminaries – Grotowski – Garcia-Thompson (GBR) vs Cunha – Ricardo (BRA)

Session BV09 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
20:00 – 20:50 Men’s Preliminaries – Heyer – Chevallier (SUI) vs Semenov – Prokopiev (RUS)
21:00 – 21:50 Men’s Preliminaries – Gibb – Rosenthal (USA) vs Fijalek – Prudel (POL)

July 31st:

Session BV10 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 – 09:50 Men’s Preliminaries – Benes – Kubala (CZE) vs Asahi – Shiratori (JPN)
10:00 – 10:50 Men’s Preliminaries – Emanuel – Alison (BRA) vs Heuscher – Bellaguarda (SUI)

Session BV11 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
14:30 – 15:20 Men’s Preliminaries – Plavins – Smedins (LAT) vs Hernandez – Fañe (VEN)
15:30 – 16:20 Men’s Preliminaries – Nummerdor – Schuil (NED) vs Erdmann – Matysik (GER)

Session BV12 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
21:00 – 21:50 Men’s Preliminaries – Rogers – Dalhausser (USA) vs Herrera – Gavira (ESP)
22:00 – 22:50 Men’s Preliminaries – Nicolai – Lupo (ITA) vs Doppler – Horst (AUT)

August 1st:

Session BV13 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
11:00 – 11:50 Men’s Preliminaries – Xu – Wu (CHN) vs Semenov – Prokopiev (RUS)
12:00 – 12:50 Men’s Preliminaries – Fijalek – Prudel (POL) vs Chiya – Goldschmit (RSA)

Session BV14 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
16:30 – 17:20 Men’s Preliminaries – Gibb – Rosenthal (USA) vs Samoilovs – Sorokins (LAT)
17:30 – 18:20 Men’s Preliminaries – Grotowski – Garcia-Thompson (GBR) vs Skarlund – Spinnangr (NOR)

Session BV15 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
20:00 – 20:50 Men’s Preliminaries – Cunha – Ricardo (BRA) vs Binstock – Reader (CAN)
21:00 – 21:50 Men’s Preliminaries – Brink – Reckermann (GER) vs Heyer – Chevallier (SUI)

August 2nd:

Session BV16 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 – 09:50 Men’s Preliminaries – Nummerdor – Schuil (NED) vs Plavins – Smedins (LAT)
10:00 – 10:50 Men’s Preliminaries – Emanuel – Alison (BRA) vs Nicolai – Lupo (ITA)

Session BV17 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade
14:30 – 15:20 Men’s Preliminaries – Herrera – Gavira (ESP) vs Asahi – Shiratori (JPN)
15:30 – 16:20 Men’s Preliminaries – Erdmann – Matysik (GER) vs Hernandez – Fañe (VEN)

Session BV18 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade
20:00 – 20:50 Men’s Preliminaries – Heuscher – Bellaguarda (SUI) vs Doppler – Horst (AUT)
21:00 – 21:50 Men’s Preliminaries – Rogers – Dalhausser (USA) vs Benes – Kubala (CZE)
23:00 – 23:50 Men – Men’s Lucky Loser Men’s Lucky Loser – Match 1
23:00 – 23:50 Men – Men’s Lucky Loser Men’s Lucky Loser – Match 2

August 3rd:

Session BV19 Start: 09:00 End: 10:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 – 09:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 1
10:00 – 10:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 1

Session BV20 Start: 13:00 End: 14:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
13:00 – 13:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 2
14:00 – 14:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 2

Session BV21 Start: 17:00 End: 18:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
17:00 – 17:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 3
18:00 – 18:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 3

Session BV22 Start: 21:00 End: 22:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
21:00 – 21:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 4
22:00 – 22:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 4

August 4th:

Session BV23 Start: 09:00 End: 10:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 – 09:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 5
10:00 – 10:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 5

Session BV24 Start: 13:00 End: 14:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
13:00 – 13:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 6
14:00 – 14:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 6

Session BV25 Start: 17:00 End: 18:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
17:00 – 17:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 7
18:00 – 18:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 7

Session BV26 Start: 21:00 End: 22:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
21:00 – 21:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 8
22:00 – 22:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 8

August 6th:

Session BV29 Start: 18:00 End: 19:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
18:00 – 18:50 Men – Men’s Quarterfinals Men’s Quarterfinal 1
19:00 – 19:50 Men – Men’s Quarterfinals Men’s Quarterfinal 2

Session BV30 Start: 22:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
22:00 – 22:50 Men – Men’s Quarterfinals Men’s Quarterfinal 3
23:00 – 23:50 Men – Men’s Quarterfinals Men’s Quarterfinal 4

August 7th:

Session BV31 Start: 17:00 End: 18:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
17:00 – 17:50 Men’s or Women’s Semifinal 1
18:00 – 18:50 Men’s or Women’s Semifinal 1

Session BV32 Start: 21:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
21:00 – 21:50 Men’s or Women’s Semifinal 2
23:00 – 23:50 Men’s or Women’s Semifinal 2

August 9th:

Session BV34 Start: 19:00 End: 22:30 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
19:00 – 19:50 Men – Men’s Medal Matches Men’s Bronze Medal Match
21:00 – 21:50 Men – Men’s Medal Matches Men’s Gold Medal Match

Fullscreen capture 7242012 123527 AM 001 2012 Olympics Beach Volleyball

WOMEN’s Pool Assignments

POOL A
Juliana Felisberta Silva/Larissa Franca, Brazil
Katrin Hloltwick/Ilka Semmler, Germany
Lenka Hajeckova/Hana Klapalova, Czech Republic
Natacha Rigobert/Elodie Li Yuk Lo, Mauritius

POOL B
Chen Xue/Xi Zhang, China
Simone Kuhn/Nadine Zumkehr, Switzerland
Vasiliki Arvaniti/Maria Tsiartsiani, Greece
Anastasia Vasina/Anna Vozakova, Russia

POOL C
Misty May-Treanor/Kerri Walsh, United States
Kristyna Kolocova/Marketa Slukova, Czech Republic
Doris Schwaiger/Stefanie Schwaiger, Austria
Natalie Cook/Tamsin Hinchley, Australia

POOL D
Jennifer Kessy/April Ross, United States
Sanne Keizer/Marleen Van Iersel, Netherlands
Elsa Baquerizo/Liliana Fernandez, Spain
Ana Gallay/Maria Zonta, Argentina

POOL E
Maria Antonelli/Talita Antunes, Brazil
Sara Goller/Laura Ludwig, Germany
Louise Bawden/Becchara Palmer, Australia
Madelein Meppelink/Sophie van Gestel, Netherlands

POOL F
Zara Dampney/Shauna Mullin, Great Britain
Greta Cicolari/Marta Menegatti, Italy
Ekaterina Khomyakova/Evgenia Ukolova, Russia
Marie-Andree Lessard/Annie Martin, Canada

Fullscreen capture 7242012 123351 AM 2012 Olympics Beach Volleyball

Schedule:

Beach Volleyball – Competition Schedule Event Details

July 28th:

Session BV01 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 – 09:50 Women’s Preliminaries – Zhang Xi – Xue (CHN) vs Vasina – Vozakova (RUS)
10:00 – 10:50 Women’s Preliminaries – Holtwick – Semmler (GER) vs Klapalová – Hájecková (CZE)

Session BV02 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
15:30 – 16:20 Women’s Preliminaries – Sluková – Kolocová (CZE) vs Schwaiger D. – Schwaiger S. (AUT)
17:30 – 18:20 Women’s Preliminaries – Larissa – Juliana (BRA) vs Rigobert – Li Yuk Lo (MRI)

Session BV03 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
21:00 – 21:50 Women’s Preliminaries – Kuhn – Zumkehr (SUI) vs Arvaniti – Tsiartsiani (GRE)
23:00 – 23:50 Women’s Preliminaries – May-Treanor – Walsh (USA) vs Cook – Hinchley (AUS)

July 29th:

Session BV04 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 – 09:50 Women’s Preliminaries – Cicolari – Menegatti (ITA) vs Ukolova – Khomyakova (RUS)
12:00 – 12:50 Women’s Preliminaries – Van Iersel – Keizer (NED) vs Liliana – Baquerizo (ESP)

Session BV05 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
16:30 – 17:20 Women’s Preliminaries – Goller – Ludwig (GER) vs Palmer – Bawden (AUS)
17:30 – 18:20 Women’s Preliminaries – Mullin – Dampney (GBR) vs Lessard – Martin (CAN)

Session BV06 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
20:00 – 20:50 Women’s Preliminaries – Talita – Antonelli (BRA) vs Meppelink – Van Gestel (NED)
21:00 – 21:50 Women’s Preliminaries – Kessy – Ross (USA) vs Zonta – Gallay (ARG)

July 30th:

Session BV07 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 – 09:50 Women’s Preliminaries – Klapalová – Hájecková (CZE) vs Rigobert – Li Yuk Lo (MRI)
10:00 – 10:50 Women’s Preliminaries – Zhang Xi – Xue (CHN) vs Kuhn – Zumkehr (SUI)

Session BV08 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
15:30 – 16:20 Women’s Preliminaries – Larissa – Juliana (BRA) vs Holtwick – Semmler (GER)
16:30 – 17:20 Women’s Preliminaries – Arvaniti – Tsiartsiani (GRE) vs Vasina – Vozakova (RUS)

Session BV09 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
22:00 – 22:50 Women’s Preliminaries – Schwaiger D. – Schwaiger S. (AUT) vs Cook – Hinchley (AUS)
23:00 – 23:50 Women’s Preliminaries – May-Treanor – Walsh (USA) vs Sluková – Kolocová (CZE)

July 31st:

Session BV10 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
11:00 – 11:50 Women’s Preliminaries – Liliana – Baquerizo (ESP) vs Zonta – Gallay (ARG)
12:00 – 12:50 Women’s Preliminaries – Talita – Antonelli (BRA) vs Goller – Ludwig (GER)

Session BV11 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
16:30 – 17:20 Women’s Preliminaries – Palmer – Bawden (AUS) vs Meppelink – Van Gestel (NED)
17:30 – 18:20 Women’s Preliminaries – Mullin – Dampney (GBR) vs Cicolari – Menegatti (ITA)

Session BV12 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
20:00 – 20:50 Women’s Preliminaries – Ukolova – Khomyakova (RUS) vs Lessard – Martin (CAN)
23:00 – 23:50 Women’s Preliminaries – Kessy – Ross (USA) vs Van Iersel – Keizer (NED)

August 1st:

Session BV13 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 – 09:50 Women’s Preliminaries – Zhang Xi – Xue (CHN) vs Arvaniti – Tsiartsiani (GRE)
10:00 – 10:50 Women’s Preliminaries – Holtwick – Semmler (GER) vs Rigobert – Li Yuk Lo (MRI)

Session BV14 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
14:30 – 15:20 Women’s Preliminaries – Kuhn – Zumkehr (SUI) vs Vasina – Vozakova (RUS)
15:30 – 16:20 Women’s Preliminaries – Larissa – Juliana (BRA) vs Klapalová – Hájecková (CZE)

Session BV15 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
22:00 – 22:50 Women’s Preliminaries – Sluková – Kolocová (CZE) vs Cook – Hinchley (AUS)
23:00 – 23:50 Women’s Preliminaries – May-Treanor – Walsh (USA) vs Schwaiger D. – Schwaiger S. (AUT)

August 2nd:
Session BV16 Start: 09:00 End: 12:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
11:00 – 11:50 Women’s Preliminaries – Van Iersel – Keizer (NED) vs Zonta – Gallay (ARG)
12:00 – 12:50 Women’s Preliminaries – Cicolari – Menegatti (ITA) vs Lessard – Martin (CAN)

Session BV17 Start: 14:30 End: 18:20 Horse Guards Parade
14:30 – 15:20 Women’s Preliminaries – Goller – Ludwig (GER) vs Meppelink – Van Gestel (NED)
15:30 – 16:20 Women’s Preliminaries – Mullin – Dampney (GBR) vs Ukolova – Khomyakova (RUS)
16:30 – 17:20 Women’s Preliminaries – Kessy – Ross (USA) vs Liliana – Baquerizo (ESP)
17:30 – 18:20 Women’s Preliminaries – Talita – Antonelli (BRA) vs Palmer – Bawden (AUS)

Session BV18 Start: 20:00 End: 23:50 Horse Guards Parade
22:00 – 22:50 Women – Women’s Lucky Loser Women’s Lucky Loser – Match 1
22:00 – 22:50 Women – Women’s Lucky Loser Women’s Lucky Loser – Match 2

August 7th:

Session BV19 Start: 09:00 End: 10:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 – 09:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 1
10:00 – 10:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 1

Session BV20 Start: 13:00 End: 14:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
13:00 – 13:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 2
14:00 – 14:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 2

Session BV21 Start: 17:00 End: 18:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
17:00 – 17:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 3
18:00 – 18:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 3

Session BV22 Start: 21:00 End: 22:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
21:00 – 21:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 4
22:00 – 22:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 4

August 4th:

Session BV23 Start: 09:00 End: 10:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
09:00 – 09:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 5
10:00 – 10:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 5

Session BV24 Start: 13:00 End: 14:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
13:00 – 13:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 6
14:00 – 14:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 6

Session BV25 Start: 17:00 End: 18:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
17:00 – 17:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 7
18:00 – 18:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 7

Session BV26 Start: 21:00 End: 22:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
21:00 – 21:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 8
22:00 – 22:50 Men’s or Women’s Round of 16 – Match 8

August 5th:

Session BV27 Start: 18:00 End: 19:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
18:00 – 18:50 Women – Women’s Quarterfinals Women’s Quarterfinal 1
19:00 – 19:50 Women – Women’s Quarterfinals Women’s Quarterfinal 2

Session BV28 Start: 22:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
22:00 – 22:50 Women – Women’s Quarterfinals Women’s Quarterfinal 3
23:00 – 23:50 Women – Women’s Quarterfinals Women’s Quarterfinal 4

August 7th:

Session BV31 Start: 17:00 End: 18:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
17:00 – 17:50 Men’s or Women’s Semifinal 1
18:00 – 18:50 Men’s or Women’s Semifinal 1

Session BV32 Start: 21:00 End: 23:50 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
21:00 – 21:50 Men’s or Women’s Semifinal 2
23:00 – 23:50 Men’s or Women’s Semifinal 2

August 8th:

Session BV33 Start: 19:00 End: 22:30 Horse Guards Parade, HGP Centre Court
19:00 – 19:50 Women – Women’s Medal Matches Women’s Bronze Medal Match
21:00 – 21:50 Women – Women’s Medal Matches Women’s Gold Medal Match

(source & images: FIVB)

TAGS: , , , , , , , , , , , , , ,

0 Comments



You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment